Kastrácia fenky

Na začiatok niekoľko definícií na upresnenie, kedže aj ja som mala vďaka nesprávnym informáciám na internete, dlhšiu dobu problém s ujasnením pojmov týkajúcich sa tejto oblasti.

Sterilizácia - Sterilizáciou sa rozumie prerušenie vodiča reprodukčných buniek, čo sú v prípade samcov semenníkovody a sučiek vajíčkovody. Produkcia psích hormónov zostáva úplne rovnaká, fena teda ďalej hára a samec má naďalej záujem o fenky. 
Pri sterilizácii teda fenka neotehotnie a pes nie je plodný. Sterilizácia však nezabraňuje chorobám vznikajúcich u sučiek a neznižuje riziko ich výskytu. Avšak v prípade sterilizácie môže byť fenka/pes naďalej plodný ak sa prerušenie vodiča reprodukčných buniek obnoví.

Kastrácia  - Pod pojmom kastrácia rozumieme odstránenie orgánov produkujúcich pohlavné hormóny, čo sú u psov/samcov semenníky a u sučiek vaječníky. Kastrácia je proces nevratný,kastrovaný  pes nemá záujem o hárajúce fenky a kastrovaná fenka nehára, teda nemôže byť nakrytá.

Predtým ako som sa pre kastráciu rozhodla , tiež som si kládla otázku, či kastrácia nie je zásah do organizmu , ktorý je proti prírode. Áno , je. Je ale potrebné sa zamyslieť nad tým, čo príroda vlastne chce.

     Príroda je nesmierne ekonomická a vo svojich výpočtoch veľmi nekompromisná a tvrdá. Pre prírodu majú cenu len produktívne činní jedinci, tzn. zvieratá, ktoré sú mladé, silné a sú schopné sa rozmnožovať, udržiavať a zachovávať tak svoj druh. Malé šteňa je riziková investiícia - kým dospeje, môže sa mu mnohokrát niečo prihodiť a v dospelosti se môže ukázať, že má nejaké zdravotné problémy, alebo nie je schopné sa množiť . Oproti tomu matka, ktorá šteňa porodila, je týmto pôrodom už overene plodný jedinec, ktorý je nesporným a hotovým prínosom svojmu druhu. Preto, keď fenka bude mať málo jedla, alebo bude v ohrození, tak zožerie, alebo opustí svoje mláďatá. Je tak od prírody naprogramováná, či se nám to v merítku ľudských hodnôt páči alebo nie.

Rovnaký postoj má príroda k starnúcim a starým jedincom. Starí jedinci, ktorí strácajú, či stratili svoju schopnosť sa rozmnožovať sú pre prírodu už len príťažou. Ujedajú zo spoločného koláča bez toho, aby niečo prinášali. Ich momentálny prínos nie je pre ekonomiku prírodného spoločenstva žiadným dôvodom poskytnúť im ochranu a úctu, ako by to malo byť v ľudskej spoločnosti. Naopak.  Príroda sa ich snaží čo najskôr zbaviť, zlikvidovať ich, zabiť. Má k tomu celú obrovskú škálu možností a zbraní. Nádory, leukémie, opotrebované, artrotické kľby, ktoré znemožňujú dobre utekať pred nepriateľom a loviť potravu atď. U  feniek sú najčastejšími príčinami úhynu vo vyššom veku zápaly maternice , cysty či nádory  vaječníkov a nádory na mliečnej žľaze. Pokiaľ maternicu a vaječníky odstránime, nemôže sa na týchto orgánoch vyvinúť žiadna patológia a zároveň zamedzíme produkcii pohlavných hormónov, ktorých pôsobenie na mliečnu žľazu je hlavným spúšťacím faktorom pre vznik rakoviny mliečnej žľazy. Pôsobíme teda proti zámerom prírody, ale zároveň tým zvyšujeme šancu fenky na dlhší a bezpečnejší život.

     Kastrácia u feniek je jedným z najčastejšie prevádzaných chirurgických zákrokov vo veterinárnej praxi. Je to naspoľahlivejší spôsob ako zabrániť háraniu a s tým súvisiacich problémov ako je falošná kotnosť, nechcené šteniatka a pod. Možnosti chirurgickej kastrácie  feniek sú v zásade dve: ovariektómia - čo je odstránenie len vaječníkov, alebo ovariohysterektómia - odstránenie vaječníkov aj s maternicou. V prípade preventívnej kastrácie u zdravých feniek bez postihnutia maternice je úplne postačujúce odstránenie vaječníkov a ponechanie maternice, ktorá sa časom zmenší na  drobný väzivový pruh, ktorý nespôsobuje žiadne problémy. Naopak pri kastrácii terapeutických feniek z dôvodu výskytu zápalu maternice alebo tumorov atď. je nevyhnutné odstrániť vaječníky aj s maternicou v patričnom rozsahu.

     Niekomu sa možno zdá predčasné hovoriť o kastrácii len čo ste si priniesli šteniatko domov, ale je potrebné si uvedomiť niekoľko vecí. Predovšetkým: Prečo sme si vlastne psíka zadovážili? Ak máte výstavnú alebo pracovnú fenku s rodokmeňom a plánujete chov úspešných jedincov, nebudete samozrejme o kastrácii uvažovať. Ale ak máte fenku len pre radosť, potom je to to najlepšie čo pre ňu môžete urobiť.

 

Často sa hovorí, že „fenka musí mať za život aspoň jeden krát šteniatka“. Výzkumy prevádzané v Spojených štátoch na veľkých skupinách feniek, ktoré rodili 1x, viackrát a ani raz, ukázali, že medzi nimi nie je príliš veľký rozdiel medzi výskytom cýst a nádorov vaječníkov a maternice, zápalov maternice a nádorov mliečnej žlazy. Len u feniek, ktoré rodili viackrát, bol nižší výskyt hormonálne podmienenej cukrovky. Všetky tieto skupiny, ale výrazne zatienila skupina kastrovaných feniek. Výskyt hormonálne podmienenej cukrovky je takmer nulový. Čím skôr sa operácia prevedie, tým väčší je ochranný efekt proti nádorom mliečnej žľazy. Z výsledkov týchto výskumov vyplýva, že fenka naozaj nemusí mať ani raz za život šteňatá, ale ak s ňou už, alebo vôbec, nepočítame do chovu, je dobré nechať ju vykastrovať. Z hľadiska dokončenia telesného vývoja je vhodné kastrovať fenku až po dosiahnutí pohlavnej a fyzickej zrelosti, tj. po odznení 1.hárania. Ak sa zákrok vykonáva medzi 1.-2. háraním, je ochranný vplyv až 90%. Čiže riziko výskytu zhubného nádoru v mliečnej žľaze je o 90% nižšie, ako u nekastrovaných feniek. S každým ďalším háráním sa potom tento ochranný vplyv znižuje, až po 4. háranie, potom už zostáva rovnaký, zhruba 30%. Preto každému, kto si kúpi psiu dámu, by sa mal rozhodnúť, či bude chovateľom, alebo či  uľahčí život sebe aj svojej fenke a  nechá ju vykastrovať. Takto ošetrená fena nehárá, netrpí na falošné gravidity a nemusíte mať strach, že dôjde k nežiaducemu nakrytiu a že budete riešiť problém, ako nechcenú graviditu prerušiť, alebo čo s neplánovanými šteňatami.

- Ak ste chovateľom psov a vaša fenka je priamo určená na to, aby rodila budúcich šampiónov, alebo ak si len chcete vyskúšať, aké to je odchovať šteniatka, alebo ak túžite mať doma priameho potomka svojho psíka, potom to samozrejme vylučuje možnosť kastrácie fenky v ranom období medzi 1.-2. háráním. V takom prípade sa však odporúča vykonať kastráciu vo chvíli, keď sa rozhodnete s chovom skončiť, nech je to kedykoľvek. V zásade je možné fenku vykastrovať kedykoľvek, neodporúča sa zákrok vykonať pri práve prebiehajúcom háraní, pretože pohlavné orgány sú zväčšené a prekrvené, optimálne je vykonať kastráciu v čase anestru, teda najskôr jeden mesiac po háraní a najneskôr jeden mesiac pred očakávaným háráním. U rodokmeňových a zaregistrovaných feniek je plemennou knihou nariadené ukončenie chovu v 8., resp. 9. roku, podľa zaradenia fenky do chovnej triedy. V 9 -10 rokoch je väčšina psov ešte v dobrej kondícii a takéhoto chirurgického výkonu schopná. Je to podstatne nižšie riziko, ako keď je potom treba operovať 12-14 ročnú psiu babičku v horúčke a sepse pre prebiehajúci zápal maternice. Je nutné si uvedomiť, že cez 50% súk má vo vyššom veku zdravotné problémy s maternicou, či vaječníkmi. Včas vykonanou operáciou tak doprajete svojej fenke pokojnú a bezpečnejšiú starobu.

    Čo sa týka správania, vzhľadu a aktivity feniek, zostávajú takmer nezmenené. Musíme si uvedomiť, že všetky policajné alebo slepecké sučky sú kastrované a musia byť schopné a ochotné podávať vysoké výkony. A pre fenku je tento stav oveľa prirodzenejší ako aplikácia vysokých dávok umelých hormónov v antikoncepčných injekciách, ktoré majú obrovské množstvo nežiaducich účinkov, o to nebezpečnejších tým, že nebývajú navonok hneď vidieť a prejavia sa často až po dlhej dobe. Tieto lieky výrazne zvyšujú riziko cýst a nádorov vaječníkov, maternice a mliečnej žľazy, zápalov maternice, cukrovky, zlyhanie pečene a ďalších ochorení. Oproti tomu kastráciou uvedieme fenku do prirodzeného stavu pohlavného pokoja, v ktorom sa nachádza po väčšinu roka, ak zrovna nehárá.
 

Nevýhody kastrácie

     Kastrácia prebieha vo veľkej väčšine prípadov bez problémov a fenky znášajú kastrácii veľmi dobre. Musíme si však uvedomiť, že sa jedná o chirurgický zákrok, a preto prináša určité riziká. Môže to byť riziko anestézie, krvácanie do dutiny brušnej, ponechanie operačného materiálu v dutine brušnej (rúška, nástroje, ...), podviazanie močovodu, nekompletné odstránenie vaječníkov a tzv. pahýlová pyometra . Tieto komplikácie sú však znížené na minimum dodržaním všetkých operačných postupov - dôkladné predoperačné vyšetrenie, voľba vhodných anestetík, dôkladná príprava operačného poľa, použitie sterilných nástrojov, monitoring počas operácie i po nej a predovšetkým starostlivo a dôsledne uskutočnený vlastný operačný výkon.

     Hlavné nevýhody, ktoré môžu po kastrácii nastať, sú obezita a močová inkontinencia feniek. Presné príčiny obezity po kastrácii nie sú známe, ale dá sa dobre zvládnuť zodpovedným prístupom majiteľa - zníženie kŕmnej dávky, špeciálne diéty pre kastrátov alebo diéty light a zvýšená pohybová aktivita. Podobne ani presné príčiny močovej inkontinencie po kastrácii nie sú známe. časť odbornej verejnosti má za to, že odstránením maternice sa menia tlakové pomery v malej panve, čo môže mať za následok inkontinenciu (pomočovanie). Inkontinencia je najdiskutovanejšie pokastračná komplikácia. Vyskytuje sa v závislosti od plemena u asi 1-2% pacientok po kastrácii oboch typov. Niektoré z prameňov uvádza, že najmä u súk veľkých plemien má technika operácie vplyv na možný výskyt pooperačnej inkontinencie (nižšie riziko je pri ovariektómii a naopak vyššie pri ovariohysterektómii). Je zároveň známe, že zvierač močového mechúra je pod vplyvom estrogénov, teda vplyv na prípadne vzniknutú inkontinenciu má odstránenie vaječníkov, kde tieto hormóny vznikajú. Je však dôležité zdôrazniť, že výskyt pokastračnej inkontinencie vzhľadom na množstvo vykonaných zákrokov je nízky a prípadný problém nie je neriešiteľný. Ak sa vyskytne, dá sa väčšinou veľmi dobre medikamentózne ovplyvniť. pokastračná inkontinencia sa môže objaviť hneď, ale tiež až 10 rokov po kastrácii. Vyššie riziko je u súk vážiacich viac ako 20 kg.

Z vlastnej skúsenosti

Asi rovnako ako všetci  milujúci majitelia svojich feniek, aj ja som dlho  pri rozhodovaní riešila veľkú dilemu, či Larku vykastrovať dám alebo nie. Neskutočné množstvo prečítaných článkov, názorov, e-mailov... Na internete človek v podstate nenájde jednotný a jednoznačný názor, dokonca ani medzi samými veterinármi. Aj mňa trápilo najmä to, prečo je jeden veterinár jednoznačne ZA a považuje to za najlepšie čo pre svoju fenku môžete urobiť a na druhej strane veterinár, ktorý kastráciu bez zdravotných dôvodov neodporúča a zastáva názor riešiť problém, keď nastane. Jeden deň som bola rozhodnutá PRE kastráciu a druhý, len kvôli tomu, že som sa bála samotného zákroku, mi prišlo jednoduchšie nechať to tak a veriť, že my budeme v tej šťastnejšej polovici. Vzhľadom na to, že som vedela, že ak sa rozhodnem PRE, musím to stihnúť medzi prvým a druhým haraním, aby to celé malo zmysel, kvôli ktorému som to zvažovala. Trápilo ma najmä to, že si jedného dňa budem vyčítať to, že som to vtedy mohla urobiť a neurobila. A tak po naozaj dlhých štúdiách a osobného nekľudu, ktorý by zrejme ešte stále pretrvával som sa  rozhodla PRE.

Celý zákrok prebehol bez problémov, kedže Larka je zdravá a mladá fenka, veterinárka usúdila vykonať len ovariektómiu - čiže jej vybrali len vaječníky. Celý zákrok trval cca 30 minút s tým, že nám Larka zaspávala v náručí a v našom náručí sa aj preberala. Dostala nejaké antibiotiká a lieky proti bolesti. Ďalšie sme uz nepodávali, kedže Larka v podstate už na druhý deň neprejavovala žiadne znaky bolesti (aj kvôli tomu, že boli odobrané len vaječníky, čo je oveľa jednoduchší zákrok, ako na výkon, tak aj na rekonvalescenciu)

Zobrala som si pár dní dovolenku, aby som ju mohla kontrolovať, preto sme ju v podstate ani nepotrebovali stresovať s ochranným golierom. Skákaniu sme zabránili tým, že sme na gauč poukladali kartónové krabice a aj my sme sa pár dní snažili sedie len na zemi. Siedmi deň sme sa vybrali na trošku dlhšiu prechádzku. Bolo krásne a Larka behala plná radosti, ako keby jej nikdy nič nebolo.

Tiež som sa bála, či sa jej nejako nezmení povaha , ale po tom, ako som dostala informácie od mnohých, ktorí majú kastráciu za sebou, že sa nemám čoho obávať, som tomu uverila. Sme momentálne 1 rok po kastrácii a na Larke nie je vidno nijaká zmena, je stále veselá , večne hladná a rovnako štíhla ako predtým. (Samozrejme, že jej krmivo vážim, to som ale robila aj pred tým).

Sama som zvedavá, ako sa to bude vyvíjať ďalej , jedno je ale isté,  som rada, že sme to podstúpili a keď vidím, že je stale úplne rovnaká a nijako sa nezmenil ani jej vzťah k jej psím kamarátom, mam dobrý pocit, že som pre ňu urobila to najlepšie. ...a  urobila by som to znova.

Záver

Rovnako ako v živote nie je nič len čierne a biele, tak aj v otázke kastrácie feniek nemožno vyriecť jednoznačný záver, že kastráciou sa vyriešia všetky možné zdravotné problémy, a to bez akýchkoľvek prípadných komplikácií. Z  textu je ale zrejmé, že u jedincov, u ktorých nie je zámerom zachovanie plodnosti, pozitíva veľkou mierou prevažujú nad negatívami. Kastrácia je prevenciou výskytu niektorých závažných ochorení a môže výrazne predĺžiť plnohodnotný život vášho psieho kamaráta.

 

Ak vás súhrn mojich informácií nepresvedčil, odporúčam vám prečítať aj nasledujúce články a najmä si vyhľadať názory ľudí, ktorých fenky majú už kastáciu za sebou.

 Kastrácia - áno,či nie?

Kastrácia: Prečo kastrovať fenky?

Kastrácia

Miniinvazívne metódy vo veterinárnej medicíne

Kastrácia fenky

Kastrácia fenky

Prečo sa rozhodnúť pre kastráciu

Kastrácia fenky

Porovnanie dlhodobích efektov ovariektomie a ovariohysterektomie u feniek